FinalResultsWomanFleet

Final race results
Fleet Woman Friday, 26.7.2002
Race officer Gregor Zurfluh
Score Nat. Sail nbr. Crew Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total
            points   points   points   points   points   points   points score points score points score points points
                                                     
1 ESP ESP 3 Monica Azon Masnou   -38   5   9   14   4   10   1             43
      Laia Tutzo P d Aro                                          
      Sandra Azon Masnou                                            
2 GER GER 239 Ulrike Schmann VSaW   2   16   2   4   10   18   (DSQ)             52
      Wibke Blle YCBG                                          
      Winnie Lippert VSaW                                            
3 USA USA 332 Betsy Alison ILYC   26   2   4   1   1   20   -33             54
      Lee Icyda                                            
      Suzy Leech NYYC                                            
4 BER BER 8 Paula Lewin RBYC   6   10   3   -20   11   7   18             55
      Peta Lewin RBYC                                          
      Carola Cooper RHADC                                            
5 DEN DEN 196 Dorte O. Jensen KBL   22 -30   8 5   5   15   2             57
      Helle Jespersen KBL                                  
      Annette Strom KBL                                            
6 USA USA 330 Jody Swanson BCC     14 -34   5 12   18   4   6       59
      Cory Sertl RYC                                  
      Pease Glaser LBYC                                            
7 USA USA 329 Hannah Swett CYC     7 7   6 17   7   -26   17       61
      Melissa Purdy SFYC                                  
      Joan Touchette STC                                            
8 USA USA 331 Carol Cronin SN     -29 11   1 6   15   24   8       65
      Liz Filter EYC                                  
      Kate Fears NYYC                                            
9 AUS AUS 50 Melanie Dennison RBYC     4 1   18 (DSQ)   3   28   12       66
      Fiona Herbert RSYS                                  
      Caroline Aders RSYS                                            
10 RUS RUS 7 Ekaterina Skoudina MSS     1 14   14,3w 18   -31   8   14       69.3
      Ekaterina Kovalenko MSS                                  
      Tatiana Lartseva MSS                                            
11 DEN DEN 195 Trine Palludan HS     13 -32   24 3   17   11   3       71
      Christina Otzen HS                                  
      Ida Hartvig HS                                            
12 GER GER 252 Nadine Stegenwalner VSaW     3 -26   16 23   9   22   4       77
      Anne Koschinsky VSaW                                  
      Nina Grunow BYC                                            
13 NZL NZL 1 Alesha Thorpe Kohi YC     -36 3   17 34   13   6   10       83
      Anne Sofie Munk KDY                                  
      Michelle Vincen RNZYS                                            
14 ESP ESP 1 Ana Llaca Diaz RCNGC     21 17   10 (DSQ)   6   1   36       91
      Eva Rios Rioyo RCNGC                                  
      Helga Garces Armas RCNGC                                            
15 NED NED 311 Annelies Thies VWDTP     18 15   7 27   12   -43   13       92
      Annemieke Bes VWDTP                                  
      Petronella de Jong VWDTP                                            
16 GBR GBR 6 Shirley Robertson RCYC     25 18   21 10   -26   3   16       93
      Sarah Ayton QMSC                                  
      Inga Leask RSYC                                            
17 RUS RUS 2 Anna Basalkina SPSU   20 13   27 13   2   -29   19       94
    Natalia Gaponovich SPSU                                
      Galina Loukachova SPSU                                            
18 AUS AUS 51 Nicola Bethwaite RSYS   10 28   13 9   25   -33   9       94
    Kristen Kosmala MHYC                                
      Jenni Bonnitcha CYCA                                            
19 NED NED 310 Janneke Hin HJC   -30 20   14 15   21   19   11       100
    Klaartje Zuiderbaan WVB                                
      Annemarie de Ridder HJC                                            
20 NZL NZL 4 Sharonn Ferris BOIYC   28 4   32 2   14   -35   25       105
    Joanna White RNZYS                                
      Emily Davies BOIYC                                            
21 CAN CAN 24 Lisa Ross LYC   15 8   25 21   30   -32   7       106
    Deirdre Crampton RHYC                                
      Chantal Leger RSLYC                                            
22 NOR NOR 400 Carolina Toll KNS   5 6   29 16   22   -39   30       108
    Karianne Undrum KNS                                
      Nina Andreassen FSC                                            
23 GER GER 248 Kristin Wagner DTYC   8 -31   20 26   8   23   24       109
    Veronika Lochbrunner LSC                                
      Anna Hll HSC                                            
24 FRA FRA 3 Anne Le Helley CNC   19 12   28 19   29   -34   5       112
    Manu Duby SNO                                
      Nathalie Fevre SNO                                            
25 ITA ITA 14 Giulia Conti CVTM   12 19   26 (DSQ)   23   12   21       113
    Alessandra Marenzi ANS                                
      Angela Baroni FVR                                            
26 GBR GBR 5 Lizzie Edwards RCYC   17 23   30 24   20   2   -32       116
    Caroline Edwards RCYC                                
      Sarah Allen RCYC                                            
27 ITA ITA 12 Cristiana Monina CVR   16 24   23 25   (DSQ)   5   23       116
    Irene Bezzi CVR                                
      Costanza Giudice VCC                                            
28 ITA ITA 13 Chiara Calligaris YCA   11 38   11 22   16   (DSQ)   34       132
    Ylena Carcasole FVM                                
      Fulvia Carciotti SGYC                                            
29 GRE GRE 1 Katerina Giakoumidou ANCG   32 33   19 8   -35   31   15       138
    Stavroula Hatziliadou NCKV                                
      Elena Dimitracopoulou NCKV                                            
30 GBR GBR 1 Nicole Johnson RYA   33 27   15 29   -34   16   20       140
    Jane Norris RYA                                
      Jo Line RYA                                            
31 NOR NOR 392 Camilla Christiansen ASC   9 -40   31 35   32   13   22       142
    Lise Birgitte Fredriksen ASC                                
      Cecilie Brandt-Rasmussen ASC                                            
32 FRA FRA 1 Aude Trabach YCC   27 9   (DNF) 33   24   27   26       146
    Coraline Jonet CNA                                
      Marine Feuerstein YCM                                            
33 GRE GRE 6 Lazarou Fotini YCA   (DSQ) 42   12 7   28   37   29       155
    Mantzaraki Eftychia YCV                                
      Chiona Mirto YCP                                            
34 FRA FRA 2 Vronique Aulnette SRR   31 29   -34 11   27   30   31       159
    Marie-Annick Maus SRR                                
      Anne Franoise Gentric GSM                                            
35 AUS AUS 42 Patricia Warn RSYS   24 25   -41 31   39   14   28       161
    Tneal Kawalla CYCA                                
      Joyce Warn RSYS                                            
36 CAN CAN 1 Joanne Abbott SYC   39 39   22 (OCS)   33   9   27       169
    Martha Henderson RCYC                                
      Kari Mac Kay RCYC                                            
37 AUS AUS 46 Heather Mac Farlane BRSC   35 36   35 28   19   25   -38       178
    Margaret Morgan RBYC                                
      Susan Orr RBYC                                            
38 AUT AUT 276 Susanne Riha SCS   34 21   37 30   -41   21   37       180
    Reingard Daxner SSVS                                
      Alexandra Mayrhauser SCS                                            
39 GER GER 199 Sabine Schedlinski WSVRh   23 -41   39 36   37   17   35       187
    Astrid Schutt WSVRh                                
      Andrea Hinz WSVRh                                            
40 DEN DEN 147 Marie Klok SKS   38,8w 37   38 32   36   -40   40       221.8
    Vivi Lund Mller KBL                                
      Sille Christensen TBL                                            
41 CAN CAN 8 Carolyn Moss ABYC   37 35   -42 37   38   38   41       226
    Briar Robertson ABYC                                
      Christine Short ABYC                                            
42 FRA FRA 4 Sarah Frickey YCA   (DSQ) 22   33 OCS   42   41   DNS       228
    Virginie Raybaud YCGM                                
      Julia Clement YCC                                            
43 DEN DEN 191 Nina Buch KDY   41 -44   36 39   40   36   39       231
    Trine C. Larsen KDY                                
      Frederikke Deigaard-Nielsen KDY                                            
44 AUT AUT 38 Robyn Grosvenor UYCAs   40 -43   40 38   43   42   42       245
    Simone Janusch SCKr                                
      Henriette Weiser UYCAs                                            
w = Wiedergutmachung (RDG)