Final˙ŭResults˙ŭOpen˙ŭFleet

Final˙ŭ race results
˙ŭ Fleet Open˙ŭ Friday˙ŭ 26.7.2002
˙ŭ Race officerGregor Zurfluh
Score Nat. Sail nbr. Crew Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total
            points   points   points   points   points   points   points score points score points score points points
                                                     
1 DEN DEN 189 Claus Hoj Jensen RS   3   6   1   3   -8   6   2             21
      Maria Holm RS                                          
      Morten Harmsen KDY                                            
2 AUT AUT 201 Christoph Skolaut UYCMo   9   3   4   1   6   -20   3             26
      Georg Skolaut UYCMo                                          
      Wolfgang Riha SCS                                            
3 AUT AUT 280 Rudi Mayr UYC Wg   1   (OCS)   8   5   9   10   1             34
      Wolfgang Daurer UYC Wg                                          
      Ferdinand Huber UYC Wg                                            
4 DEN DEN 199 Mads Christensen HAS   6   10   6   2   -12   2   10             36
      Anders Fisker HAS                                          
      H˙ŭgild S˙ŭren Has                                            
5 NED NED˙ŭ 58 Yska Minks KWS   14   7   2   7   7   -18   5             42
      Marcel de Jong KWS                                      
      Jeroen van de Broek KWS                                            
6 USA USA 304 Courtenay Dey AYC     7   4   16   -22   11   1   8       47
      Linda Wennerstrom KBYC                                      
      Angela Windy SFYC                                            
7 DEN DEN 155 Mikkel Palludan HS     -15   9   11   10   2   3   14       49
      Anders Stig Poulsen HS                                      
      Christophe O. Zafiryadis HS                                            
8 NED NED 306 Maarten Jamin KWS     12   2   12   (DSQ)   4   14   11       55
      Marcel Klein KWS                                      
      Oda Neyens KWS                                            
9 NED NED 280 Steven Neijenhuis KWS     5   5   3   4   -38   27   16       60
      Anne Jan Neijenhuis ZVB                                      
      Persijn Brongers KWS                                            
10 SWE SWE 36 Mattias Dahlstrom HYC     8   13   10   9   3   -24   22       65
      Malin Planander HYC                                      
      Petter Klang KUSS                                            
11 DEN DEN 152 Ulrik Nielsen Bogense     21   15   7   12   5   7   -33       67
      Kenneth Andersen Bogense                                      
      Kim Asmussen Bogense                                            
12 AUT AUT˙ŭ 82 Klaus Diem BSC     4   8   17   14   16   15   -18       74
      Thomas Giesinger BSC                                      
      Markus Kalkowski YCRa                                            
13 DEN DEN 111 Jorgen Ring KDY     2   -26   22   8   13   21   9       75
      Frederik Loppenthin KDY                                      
      Christian Giodesen Lund KDY                                            
14 USA USA˙ŭ 28 Bruce Chafee SYC     (OCS)   11   13   6   17   16   19       82
      Carsten M. Petersen SYC                                      
      John Ingalls SYC                                            
15 AUS AUS˙ŭ 41 David Ward RSYS     18   20   5   16   -26   4   20       83
      Peter Lowndes RSYS                                      
      Byron Ross RSYS                                            
16 DEN DEN 122 Anders Michaelsen KOSS     28   16   15   15   -32   8   7       89
      Thomas Jensen KOSS                                      
      Kristian Klausen KOSS                                            
17 SUI SUI 378 Henrik Dannesboe TYC   (OCS)   24   23   26   1   5   17       96
    J˙ŭrg Minnig SCH                                    
      Beat Vogt SCH                                            
18 NED NED˙ŭ 47 Erik Kort KWS   19   27   14   11   21   -31   4       96
    Don van Arem KWS                                    
      Toon Oudemans KWS                                            
19 NED NED˙ŭ 85 Hein Ruyten KWS   23   12   21   17   14   -25   12       99
    Bart Wiersma KWS                                    
      Tanja Wiersma KWS                                            
20 NED NED˙ŭ 32 Reinier de Kler KWVDK   11   1   19   31   23   -34   21       106
    Jeroen Bekooij WVAA                                    
      Martijn Zandbergen KWVDK                                            
21 AUT AUT˙ŭ˙ŭ 1 Andreas Knittel UYCMA   22   23   27   20   -35   12   6       110
    Stefan Knittel UYCMA                                    
      Christoph Stadler UYCWG                                            
22 NED NED 289 Jacques Verberne KWVdK   16   22   9   21   31   -41   23       122
    Cristel Pessers WVdS                                    
      Alexander van Amstel ARZV                                            
23 GER GER 138 Horst Garthe SKL   13   25   20   27   18   -35   29       132
    Guido Garthe SKL                                    
      Ulrike Frank SKL                                            
24 NOR NOR 391 Jan Ole Huseby KWS   31   21   (RAF)   28   20   22   13       135
    Harald Durban FSC                                    
      Sverre K. Bergstrom FSC                                            
25 AUS AUS˙ŭ 45 Christopher P. Harper RSYS   33   14   36   25   15   13   (DNF)       136
    Janet G. Harper RSYS                                    
      Thomas Reece RSYS                                            
26 GER GER 222 Marc Wedemeyer DUYC   26   -39   24   13   39   11   25       138
    Christian Dylla DUYC                                    
      Bettina Wedemeyer DUYC                                            
27 GER GER˙ŭ 22 Thorsten Schutt WSVRh   27   36   29   19   10   19   (DNF)       140
    Veit B˙ŭcken WSVRh                                    
      Cord Hame Sander WSVRh                                            
28 NOR NOR 401 Carl Anton Strom LSC   30   -38   25   18   27   23   26       149
    Petter Aursnes LSC                                    
      Gunhild Melleby LSC                                            
29 SUI SUI 283 J˙ŭrg Wenger YCSp   10   -35   32   29   29   26   24       150
    Rhea Beltrami SIMPL                                    
      Peter Kupferschmied YCSp                                            
30 SWE SWE˙ŭ 44 Stefan Dubois HYC   24   31   26   -33   25   32   15       153
    Emma Nilsson HYC                                    
      Jonas Loven HYC                                            
31 NOR NOR 389 Anders Asle FSC   34   28   18   24   22   -36   27       153
    Kristian L. Jakobsen FSC                                    
      Petter Bjorge FSC                                            
32 NOR NOR 297 Marius Haaverstad KNS   32   29   28   (RAF)   30   9   34       162
    Morten Gijellerud KNS                                    
      Jannike Holm VS                                            
33 SUI SUI 446 Margrit G˙ŭttinger SVT   17   19   -37   30   36   28   32       162
    Marcel G˙ŭttinger SVT                                    
      Roland Koch SIMPL                                            
34 SUI SUI 103 Ueli Ammann SCH   20   34   (DNC)   23   34   29   38       178
    Hans Ruedi Eichenberger SCH                                    
      Patrick Wetli SCH                                            
35 SUI SUI 355 Margreth Then ZSC   -38   33   33   38   19   33   28       184
    Sigrid Then SIMPL                                    
      Barbara Lothenbach ZSC                                            
36 SUI SUI 398 Marco Waser SIMPL   35   -40   38   37   33   17   30       190
    Anke Huss SIMPL                                    
      Reinhold Merkle SIMPL                                            
37 SUI SUI 447 Thomas Huber SCH   29   32   31   32   -42   37   36       197
    Roland Fischer SCH                                    
      Helene Huber SCH                                            
38 SUI SUI 237 Max L˙ŭuchli YC AU   25   37   -40   34   24   39   39       198
    Werner Bolleter YC AU                                    
      Jan Freitag SSC                                            
39 AUT AUT 265 Andreas Blaschke STYC   36   17   32,0w   (OCS)   28   DNC   DNC       199
    Dana Timmer RORC                                    
      Franz Engelhofer SCAMS                                            
40 AUT AUT 185 Peter Z˙ŭchbauer SCKR   37   18   34   36   -41   40   37       202
    Maria Z˙ŭchbauer SCKR                                    
      Thomas Schlesinger SCKR                                            
41 SUI SUI 414 Ren˙ŭ Ruepp CVC   -40   30   30   35   40   38   35       208
    Beat Meloni ZSC                                    
      Roman M˙ŭller SCaP                                            
42 SUI SUI 226 Damian Betschart SIMPL   39   -41   39   39   37   30   31       215
    Gesina L˙ŭthje SIMPL                                    
      Stefan Bormann SIMPL                                            
w = Redress given (RDG)